Відкатні ворота є дуже популярним типом воріт. Вони рухаються лінією огорожі, тому не займають місце на під’їзді, а їхня самонесуча конструкція гарантує ефективну роботу воріт незалежно від погодних умов. Ворота можуть керуватися вручну або дистанційно.
Відкатні ворота характеризуються високою функціональністю та естетичністю. Вони розміщуються на двох роликах, тому не вимагають частого збирання снігу, гілок чи листя з під’їзної дороги. Завдяки своїй конструкції відкатні ворота можна встановити впритул до гаража або навісу.
Складові частини відкатних воріт
Хоча виділяють три типи відкатних воріт, але найчастіше використовувані все ж таки це консольні. Вони мають низку переваг над іншими двома типами.
Такі ворота складаються з:
- Сталевий каркас;
- Фасади воріт;
- Спеціального місця для встановлення кареток – заставної;
- Комплект фурнітури для відкатних воріт воріт;
- Автоматики для воріт.
Давайте подивимось кожен пункт окремо.
Сталевий каркас
Цей елемент відкатних воріт роблять із сталевих труб, що мають квадратний або прямокутний переріз. Їх зварюють у вигляді прямокутника чи прямокутної трапеції. Розмір стулки повинен бути в 1,5 раза більшим за ширину отвору під ворота. Щоб каркас був дворівневим, труби беруть різного перерізу. Крім того, зараз є такий спеціальний профіль, т-подібної форми, який значною мірою спрощує весь процес збирання каркасу.
Фасад воріт
Щоб зовні ворота були привабливими, їх каркас обшивають. Як обшивку можна брати такі матеріали, які мають гарне антикорозійне покриття. Це важливо, оскільки ворота стоять на вулиці і схильні до впливу зовнішнього середовища. Кріплення обшивки здійснюють з однієї/двох сторін, при цьому можна не обшивати хвостовик.
Спеціальне місце під установку кареток
Роликові опори необхідно встановлювати збоку отвору. До того ж їх потрібно розвести на велику відстань одна від одної. Для цього бетонують спеціальну заставну деталь. При її збиранні використовують металевий швелер та прути. Важливо, щоб забетонована застава була в одному рівні з майбутнім або вже наявним покриттям двору (плиткою, бетоном тощо).
Комплект фурнітури для воріт
Консольні ворота вимагають обов’язкової купівлі спеціальних комплектуючих, таких як пара роликових кареток, направляюча балка, верхній і нижній уловлювач, накатний ролик, верхні підтримуючі ролики та заглушка. Вони утворюють комплект фурнітури для відкатних воріт. Також є ще одна корисна деталь – регулювальні пластини. Вони значно полегшують сам процес монтажу кареток, та ще й дозволяють регулювати ворота по висоті у разі просідання. Ці пластини не входять у комплект, їх можна купити окремо (продаються парою).
Автоматика для воріт
Ми вказали складовою відкатних воріт автоматику, але хочемо уточнити, що це не обов’язковий елемент. Автоматизують ворота за бажанням. Для цього купують комплект із наступними елементами: приводом, пристроєм управління, кінцевими вимикачами та зубчастою рейкою. За бажанням можна взяти з розширеною комплектацією – сигнальною лампою та фотоелементами.
Відкатні ворота своїми руками
Першим етапом будівництва відкатних воріт є визначення їх розмірів. Починаємо з виміру просвіту воріт, тобто ширини входу на територію. Знаючи ширину, можна визначити мінімальну довжину воріт (якщо у нас достатньо місця на території, ми можемо округлити довжину воріт до повних метрів). Загальна довжина стулки (проріз плюс противага) повинні бути як мінімум на 30% більше, ніж ширина отвору, а краще 50%.
Різниця довжини стулки та ширини проїзду показує потрібну довжину швелера під заставу. Глибина фундаменту для воріт зазвичай становить приблизно 1,2 метра (глибина промерзання землі), ширина фундаменту приблизно 30 см-40 см.
Після виготовлення та бетонування заставної виготовляємо каркас. Також на даному етапі приварюємо напрямну до нижньої частини стулки.
Наступним кроком буде встановлення роликових опор та заведення роликів у напрямну на стулці. Далі кріпимо нащільник з верхніми роликами, на протилежному стовпі нащільник з верхнім і нижнім уловлювачем. З одного боку балки (ближче до нижнього уловлювача) кріпимо накатний ролик, а з іншого – заглушку.
Далі обшиваємо встановлений каркас. Останнім етапом буде монтаж замка або автоматики для воріт.
Ціна на виготовлення та встановлення відкатних воріт
Ціна варіюватиметься в залежності від таких факторів:
- Габаритів воріт;
- Матеріалів, з яких виготовлятимуться;
- Комплект фурнітури для воріт;
- Наявність чи відсутність автоматики;
- Самостійного виготовлення або за допомогою фахівців
- Другого.
Приблизно початкова ціна від 15000 грн.
Варіанти фасадів відкатних воріт
Такі ворота можна зробити ґратчастими. Вони легкі, зручні, але не закривають двір від зайвої уваги.
Другим варіантом є профнастил. Достатньо гарний матеріал для обшивки. Продається готовими листами, забарвленими у будь-який колір. Профнастил легко кріпити.
Ще один хороший варіант — обшити фільонками або сендвіч-панелями. Це вийде трохи дорожче, ніж із профнастилу, але зовнішній вигляд буде чудовим.