Фруктові соки сповнені поживних речовин, вітамінів та мікроелементів. При виборі напою звертайте увагу до складу. Стовідсотковий сік виготовляють шляхом пресування свіжих фруктів. У складі такого напою немає додаткових інгредієнтів. У деяких соках допускається наявність цукру не більше 4%. Відновлений роблять із сухого концентрату або пюре. Нектари та соковмісні напої на 5–50% складаються з фруктової основи. Решта — вода та цукор. Завдяки великому вибору смаків покупці легко знаходять коханий. Наприклад, технології бренду Capri-Sun розробили понад 30 оригінальних міксів, які вражають комбінаціями інгредієнтів. Випиваючи 1–2 склянки соку щодня, отримуєте вітаміни та антиоксиданти, які захищають клітини від ушкоджень через окислювальний стрес. Додатковий плюс – рослинна клітковина, яка покращує роботу травних органів.
Переваги фруктових соків
Вживання фруктів асоціюється з профілактикою раку, серцево-судинних та інших захворювань. Соки вбирають поживні речовини фруктів, набуваючи зручний для вживання формат. Пачку об’ємом 0,2–0,5 л зручно носити із собою, щоб у потрібний момент вгамувати спрагу, заглушити почуття голоду та відновити запас енергії. Інші переваги соків:
- замедляют процесс старения благодаря антиоксидантам, витаминам и микроэлементам — в состав входят витамины A и C, группы B, в том числе фолиевая кислота, магний, кальций и железо;
- очищают организм от токсинов, улучшают работу органов желудочно-кишечного тракта, укрепляют иммунитет;
- защищают от болезней глаз и сердца — напитки на основе моркови, черники и черной смородины содержат вещества, которые улучшают зрительную функцию.
Замовити сік можна на Маудау – після пастеризації та іншої обробки активність алергенів знижується.
Сік — джерело заліза
Залізодефіцитна анемія – поширена патологія, яка виявляється у 30% населення планети. Коли в організмі не вистачає заліза, знижується рівень гемоглобіну – білка, який транспортує кисень до клітин та тканин. Симптоми залізодефіцитної анемії включають підвищену стомлюваність і слабкість, блідість шкірних покривів, головний біль і запаморочення, прискорене серцебиття та дихання, холодні кінцівки, ламкість волосся та нігтів. У яблучному, чорномородиновому та гранатовому соку міститься 0,6 мг, 0,4 мг та 0,1 мг на 100 г продукту відповідно. Добова доза заліза для дорослої людини становить 8-15 мг.