Про шкоду енергетиків ходить багато чуток. У деяких країнах їх продаж навіть накладено певний віковий ценз. Давайте розберемося, чи подібні напої дійсно небезпечні і наскільки.
Правда і міфи про енергетичні напої
Популярність цих продуктів обумовлена їх вираженою стимулюючою дією. Вони бадьорять, надають сил, допомагають підтримувати організм у тонусі, швидше працювати та краще думати. Баночка бадьорого Pit Bull або іншого енергетика перед тренуванням або після важкого робочого дня, коли вдома чекає купа справ, допоможе досягти більших результатів або просто протриматися в ресурсі потрібний час. Серед негативних ефектів енергетичних напоїв найчастіше згадують:
- тахікардію та підвищення артеріального тиску;
- безсоння та гіперзбудливість;
- тривожність та дратівливість;
- нудоту;
- прискорене сечовипускання;
- пітливість та тремор кінцівок;
- головний біль.
Усе це результат надмірного неконтрольованого споживання енергетиків. Якщо ними не зловживати, описаних неприємностей у здорової людини не виникне. Більш того, аналогічні симптоми можна отримати при передозуванні аптечних стимулюючих препаратів, які вам цілком обґрунтовано випише ваш лікар. Найбільш поширеними помилками є твердження про те, що енергетики провокують залежність, погіршують роботу нирок та печінки, руйнують шлунок. Об’єктивно оцінивши склад будь-якого напою цієї категорії, ви зрозумієте, що у ньому немає інгредієнтів, які викликають звикання. А здорові органи травної та видільної систем без проблем впораються з розумними порціями продукту. При помірному вживанні енергетик із натуральних компонентів приносить набагато менше шкоди, ніж багато напоїв із синтетичними інгредієнтами у складі.
І все-таки про обмеження
Головне з них – це кількість. Дорослим людям лікарі рекомендують випивати не більше 2 банок об’ємом 250 мл на добу. Тим, хто страждає на гіпертонію та інші серцево-судинні захворювання, має проблеми зі сном, краще обмежитися однією банкою на добу. Пацієнтам, які приймають будь-які медичні препарати, доцільно перед вживанням енергетика порадитись із лікарем. А діабетикам варто звернути увагу на продукти без цукру – такі енергетики можна знайти на Маудау – українському онлайн-маркеті важливих штук. ВООЗ пропонує утриматися від кофеїновмісних напоїв вагітним і годуючим. Алергікам слід перед вживанням уважно ознайомитися зі складом. Втім, ця рекомендація стосується всіх нових для них продуктів. Пряма і однозначна заборона лише одна. У жодному разі не можна змішувати енергетичні та алкогольні напої. Їхня дія на організм не сумісна між собою і може обернутися серйозними неприємностями.