Джерела безперебійного живлення (ДБЖ) є пристроями резервування енергії, яка подається на підключені побутові або виробничі прилади. ДБЖ актуальні при наявності серйозних мережевих перешкод, при регулярних стрибках напруги або частих відключеннях централізованого електропостачання. Бесперебойники часто купують для живлення комп’ютерної техніки, медичного обладнання, систем вентиляції та опалення, чутливої електроніки. У цій статті розповідаємо про різновиди джерел безперебійного живлення та правила їх вибору.
Якими бувають ДБЖ
За принципом роботи виділяють три категорії джерел безперебійного живлення:
- Резервні. Зберігають енергію в акумуляторі, яку передають на підключені прилади при перешкодах в електромережі. Резервні ДБЖ — дешеві, включаються в роботу з затримкою в пару секунд, тому не підходять для чутливого обладнання.
- Line-interactive. Прилади миттєвого дії, які видають енергію хорошої якості в ту ж секунду після виявлення проблеми. Линійно-інтерактивні ДБЖ часто ставлять до комп’ютерів, котлів, великої побутової техніки.
- Безперервного дії. Бесперебойники з подвійним перетворенням струму забезпечують максимально правильну роботу запитуваних пристроїв, нейтралізують зовнішні перешкоди і зберігають працездатність навіть високочутливого обладнання. Єдиний мінус — дорожнеча.
Як вибрати джерело безперебійного живлення
Якщо ви хочете купити бесперебойник, зверніть увагу на наступні моменти:
- Кількість Вт потужності. Стандартні цифри коливаються від 300 до 10 000 Вт. Чим більше потужність, тим більше кількості периферійних пристроїв можна підключити до джерела безперебійного живлення. Перед тим як купити безперебійник, варто просумувати показники техніки і додати 25-30% від отриманої цифри про запас.
- Параметри робочого напруги. Враховується вхідне і вихідне напруга, яке повинно збігатися з аналогічними параметрами підключається техніки і електроніки.
- Форма вихідного сигналу. Для чутливої техніки підходить тільки правильна, чиста синусоида, яка гарантує захист від поломок і, відповідно, підвищує ціну ДБЖ.
- Ємність акумулятора. Чим більше мАч зберігає в собі джерело безперебійного живлення, тим довше підключені прилади зможуть пропрацювати при відсутності напруги в централізованій електромережі.
- Роз’єми та інтерфейси. Мова йде про розетках декількох стандартів, (Євро, IEC), виходів USB, HDMI, LAN, COM-порт і інших. Чим більше різних роз’ємів, тим простіше підключати техніку різного формату.
- Додаткові можливості. Наприклад, дистанційне керування через мобільний додаток, можливість створення мережі з декількох бесперебойників або функція гарячої заміни акумулятора.
Дотримуйтесь перерахованих рекомендацій, і ви легко зможете вибрати відповідний бесперебойник для будинку.